Ana Sayfa » Kitaplarım

Yayınlanan Kitaplarım

1999'da ODTÜ'de IEEE adına eğitim verirken başlayan ders notu çıkarma hevesim, 2001'de çıkan ilk kitabım ile birlikte düzenli olarak her yıl bir kitap çıkardığım 5 yıllık bir süreci tetikledi. Bu aralar o cephede biraz sessizim. 2007 içinde umarım yeni kitaplar ile okuyucularımla buluşma fırsatım olur. Bu sayfada kitaplarım hakkında kısa bilgi vereceğim ve her kitap için gerekli olabilecek bazı dosyalara bağlantılar sağlayacağım.

Bu arada merak edenler için, kitaplarımın hepsi Seçkin Yayıncılık'tan çıkıyor. 50 yıla yaklaşan deneyimi, çağdaş çalışma tarzı ve çalışan kişilerin tertemiz yüzleri ile severek çalıştığım bir yer. Yurtdışı kitap projelerimi bir yana koyarsak, hiç bırakmayı düşünmediğim bir yayıncı. Kitaplarımı herhangi bir kitabevinde bulmakta güçlük çekerseniz, hiç çekinmeden İnternet üzerinden yada 0.312.4353030 numaralı telefondan yayınevine ulaşarak sipariş edebilirsiniz.

UML ile Nesne Tabanlı Çözümleme ve Tasarım (2005)

2003 yılında Meteksan Sistem ile yaptığımız Yazılım Mühendisliği odaklı bir çalışma için ders notları yazmıştım. Daha sonra bu ders notlarımdan olgunlaşarak doğan kitabımda yazılım gereksinimlerinin kullanım durumu (use case) tekniği ile saptanması ve daha sonra bu gereksinimlerden yola çıkarak nesne tabanlı bir çözümleme ve tasarım sürecinin nasıl uygulanabileceğini anlatıyorum. UML olarak kısalttığımız Unified Modelling Language, bu noktada yaygın bir modelleme dili olarak bu sürece destek oluyor. Yani kitap aslında salt bir UML kitabı değil, gereksinim belirleme, nesne tabanlı çözümleme ve tasarım ve bunların proje yönetimi içindeki yeri konusunda deneyimlerimi aktardığım bir kitap. UML 2.0 ile gelen çizimler kitapta yer almıyor. Ancak zaten anlattığım tekniklerin uygulanması için daha küçük bir UML alt kümesi yeterli. Kitabı uygulama geliştiricilerin dışında üniversitelerde nesne tabanlı programlama yada yazılım mühendisliği derslerini alan öğrenciler de kullanabilirler.

Java Programlama Teknikleri (2004, 2005)

Java ile Temel Programlama kitabımın gösterdiği başarı ve özelliklerde Üniversitelerde yaygın kullanılmasından sonra, daha kapsamlı bir diğer Java kitabını yazmam için önemli talep oluşmuştu. Bu talebi karşılamak için yazdığım kitapta, Java'daki nesne tabanlı programlama felsefesini ve bazı temel tasarım biçimlerini (design patterns) anlatan ardından en önemli ve temel Java API'lerini, örneğin hata durumu hiyerarşilerini, dosyaların kullanımını, çok kanallı programlamanın temellerini anlatıyorum. Ancak grafik kullanıcı arabirimleri, veri tabanı bağlantıları gibi konulara girmiyorum. Kitaptaki kaynak kodları buradan ve kullanacağınız Klavye.jar kitaplığını buradan alabilirsiniz

Java ile Temel Programlama (2003,2005,2006)

Bu kitabı yazarken programlamaya yeni başlayan ve bunu Java ile yapmak isteyen kişilerin önemli bir problemini çözmeye çalıştım. Sorun şuydu: Java dili hakkındaki kaynakların çoğu doğrudan doğruya belli bir problemi, örneğin bir müzik çalma programının yazılmasını anlatan türden proje odaklı kitaplar ve web siteleri. Bu kaynaklar neyi neden yaptığını bilen, bir çok programlama kavramını zaten kafasında oturtmuş kişiler için hazırlanıyor. Türkçe'de temel programlama kavramlarını Java ile anlatan bir kitap yoktu. Aslında Java dili için güncel bir kitap da yoktu. Kitabın ilk baskısı inanılmaz bir ilgi çekti ve en çok satan programlama kitapları arasına girdi. Doğru amaçla doğru kitabı yazmayı başardığım için çok mutlu oldum. Zaman içinde gelişen kitabım, üçüncü baskısı itibarı ile ile Java 5.0 sürümünü anlatan, içindeki 100'den fazla şekil ile sommutlanmış algoritmalar ile temel programcılık bilgisini kazandıran kapsamlı bir kitap halinde. Çok sayıda üniversitede birinci ve ikinci sınıf derslerin ders kitabı olarak kullanılması da bu noktada beni gururlandıran bir şey. Kitaptaki kaynak kodları buradan ve kullanacağınız Klavye.jar kitaplığını buradan alabilirsiniz

Apache Web Sunucusu (2002)

Apache İnternet'in yükünü taşıyan bir kaç yazılımdan birisi. Dünyadaki web sitelerinin üçte ikisinden biraz fazlasını, tüm sunucuların belki de onda birisi ile ayakta tutan, İnternet güvenliği konusunda rekor sayılacak temizlikteki karnesi ile parmakla gösterilen bir yazılım. Arkadaşım Oğuzhan Kayhan ile birlikte yazdığımız bu kitapta Apache web sunucusunun (1.3 sürümü) kurulumunu, temel yapılandırmasını ve ardından çeşitli ileri ayarlarını (örneğin SSL, çoklu sanal sunucu ayarları gibi) gösteriyoruz. Kısa (yaklaşık 200 sayfa) ve kolay kullanılır yapısı ile oldukça ilgi çeken, Türkiye'de türünün ilk örneği bir kitap.

C++ ile Nesne Tabanlı Programlama (2001,2003,2005)

İlk kitabım olan bu kitabımı çok basit bir amaçla yazmıştım. Kendim C++ öğrendiğim zaman gördüğüm ve yaklaşık 10 yıl geçmesine rağmen çözülemeyen kaynak eksikliği sorunu. 2001 yılında Türkçe'de C++'ı C++ gibi anlatan tek bir kitap yoktu. İlk baskısında (sarı lacivert kapaklı olan) acemiliğimden dolayı oluşan yazım hatalarına rağmen ciddi ilgi çeken kitabımı ikinci baskısında güncelledim. Bugün kısa ve hızlı bir biçimde C++ dilinin temel yapılarına girmek için kullanılabilecek kitabımın dördüncü baskısını da sabırsızlıkla bekliyorum. Kitaptaki kaynak kodları buradan alabilirsiniz

Devam Eden Kitap Projelerim

Hacking Exposed : Linux (2007)

Osborne/McgrawHill yayınevinin ünlü Hacking Exposed serisinin bu yeni kitabı ISECOM'dan Pete Herzog editörlüğünde geniş bir yazar kadrosu ile yazılıyor. Ben de bu kitaba güvenilir bilişim konulu kısa bir bölüm ile katkıda bulunacağım.

Java Web Uygulamaları : JSP/Servlet, JSTL, JDBC ve Hibernate (2007)

2006 yılında yayınlamayı planladığım ancak iş yoğunluğu nedeni ile geciken bu kitabımda Java Web Uygulamalarının Model 1 ve Model 2 çerçevesinde nasıl yazılacağını, JSP ve Servlet teknolojilerinin detaylarını, Tomcat ve benzeri sunucu yazılımların ayarlarını, son derece önemli olan JSTL kitaplığının kullanımını anlatıyor olacağım. Ayrıca veri tabanı erişimi için JDBC 2.0 ve 3.0 ile yapılabilecek işlere ek olarak Hibernate 3.0 ile nesne ilişkisel eşleme üzerinde de duracağım.

İleri Java Web Uygulamaları : Struts Action, MyFaces ve Spring 2.0 (2008)

Java Web Uygulamaları kitabımda inşa edeceğim temel üzerine kurulan bu kitabımda, büyük boyutlu web uygulaması projelerinin doğasını, kurumsal uygulamaların gereksinimlerini vurguluyor olacağım. Ardından Struts Action ve MyFaces ile web uygulamalarının nasıl geliştirileceğini göstereceğim. Bunların ardından Spring 2.0 kullanarak bu uygulamaların nasıl daha gelişmiş biçimde yapılandırılabileceğini göstereceğim.

Tamamen Fikir Seviyesindeki Kitap Projelerim

Ağ ve Veri Güvenliğine Giriş (2008)

Güvenilir Bilişim ve Uygulamaları (2009)

Ar-Ge Proje Yönetimi (2009)

AB Çerçeve Programları ve 7ÇP (2009)